Hogyan fussunk helyesen a futópadon?

Elsőre talán kissé furcsának tűnhet a címben feltett kérdés, de aki rutinos futó, pontosan tudja, hogy a szabadban, terepen edzeni egészen más, mint egy teremben, esetleg az otthonunkban egy futópadon.
Így fussunk a futópadon

És persze, otthon meglehetősen ritkás a táj a terephez képest, és többnyire a futásra kiépített út, de még csak a beton is. De nem erről lesz szó, hanem magáról a technikáról, amivel élvezetes és sérülésmentes maradhat az edzés akkor is, ha a négy fal közé kényszerülünk.

Fokozatosság

Amikor futásra adjuk a fejünket, akkor sosem szabad megfeledkeznünk a bemelegítésről! Ne úgy tekintsünk rá, mint egy felesleges nyűgre, hanem úgy, mint a futás első fázisára. Kellő bemelegítés nélkül ugyanis az élmény sem lesz akkora, míg a sérülések veszélye megnő. Ez természetesen nem csak a futópad használatakor, hanem a szabadtéri futásnál is fontos. Pontosan úgy, ahogy a fokozatosság is.

Kezdőként sokszor szeretnénk a futópadon a lehető legnagyobb sebességgel a lehető legtöbbet kihozni a dologból, de ezzel éppen csak magunkkal szúrunk ki. Az edzést fokozatosan építsük fel, ne hajtsuk túl magunkat, könnyebben sérülünk, a kedvünk pedig hamar elillan majd. A futópadon tudjuk szabályozni a sebességet, tegyük meg! Fokozatosan gyorsítsunk, majd az edzés végén is fokozatosan csökkentsük a sebességet.

Mire figyeljünk?

Mindenre! Ennyire nem kell szigorúan venni, de tudnunk kell, hogy a sérülések elkerülése megköveteli a fegyelmet és a koncentrációt is. Utóbbiban segítségünkre lesznek a kijelzőn olvasható adatok, amik a távot, a szintemelkedést, az elégetett kalóriákat, a pulzusszámot, illetve egyéb információkat jeleznek. A futópad remek sportgép, ha megfelelően használjuk. Ne kapaszkodjunk a korlátba futás közben, hiszen a tartásunkat ez elrontja. Próbáljunk ne a pad legelején állni, hogy tudjuk tartani a lépést, illetve hogy ne akadjunk össze a géppel, inkább próbáljunk a futópad közepén maradni. Fontos az is, hogy ne a lábainkat szuggeráljuk végig, mert ezzel bár meggyőződhetünk arról, hogy még mindig nem estünk le, megint a tartásunkat rontjuk el, és a sportolás végére megfájdulhat a nyakunk.

Kapcsolódó cikkek

10 gyakori fogászati mítosz és tévhit

10 gyakori fogászati mítosz és tévhit

Az interneten rengeteg tanács található a megfelelő szájápolással kapcsolatban. Sajnálatos módon, nagy része hamis vagy félrevezető.

Gyakori kutyabetegségek, amelyekkel tisztában kell lennie

Gyakori kutyabetegségek, amelyekkel tisztában kell lennie

Számos olyan gyakori kutyabetegség van, amellyel tisztában kell lennie.